O autorze
Agata Kwiatkowska - z powołania społeczniczka i aktywistka z wykształcenia politolog i specjalista zdrowia publicznego. Członkini zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Obecnie pracę zawodową łączy z pisaniem doktoratu w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa na rzecz rozwoju filozofii redukcji szkód w polskiej nauce, a także polityce społecznej i zdrowotnej w kraju i za granicą.

Test na HIV krok po kroku

www.testinweek.eu
Zdarzyło Ci się pójść z kimś do łóżka bez prezerwatywy? Wczoraj? W wakacje? Lata temu? Nieważne czy był to jednorazowy przelot czy jesteś w stałym związku i decydujecie się zrezygnować z prezerwatywy. Dopóki nie zrobisz testu, HIV CIĘ DOTYCZY. I nie jest to kwestia zaufania, religii czy moralności, po prostu uprawiając seks bez prezerwatywy, z punktu widzenia medycyny, czyli precyzując chorób przenoszonych drogą płciową (STI), nie zabezpieczając się prezerwatywą i nie robiąc wcześniej badań, idziesz do łóżka ze wszystkimi poprzednimi partnerami swojego partnera czy partnerki. Odpowiedź jak wyplątać się z błędnego koła STI jest banalnie prosta. ZRÓB TEST NA HIV. A najlepiej dorzucić do tego jeszcze test na kiłę, HCV, HBV, chlamydię i rzeżączkę.

Pamiętajcie, żyjemy w społeczeństwie gdzie ok 75% osób zakażonych nie wie o swojej chorobie, bo nie przetestowało się na HIV. Tymczasem u naszych południowych sąsiadów Czechów i Słowaków w niewiedzy żyje „zaledwie” 20-30%. Z krajów europejskich mniej badań na HIV niż w Polsce wykonuje się tylko w Gruzji.

Dominującą przyczyną szerzenia się HIV są ryzykowne stosunki heteroseksualne, mimo to w świadomości większości ludzi jest to nadal „choroba osób z marginesu społecznego - gejów, dziwek i narkomanów”.

Boisz się, nie wiesz co, gdzie, jak i kiedy. Dziś mam dla Was test na HIV krok po kroku.

Na terenie całej Polski działają tak zwane Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD), czyli miejsca gdzie bezpłatnie i anonimowo można przebadać się na HIV. Realizowane jest w nich tzw. poradnictwo okołotestowe. Osoba przychodząca na test rozmawia najpierw z doradcą.


Test na HIV w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD)


zasady: pełna anonimowość

czas: 30 min.

koszt: 0 zł


Nie musisz być ubezpieczony, żeby wykonać bezpłatny test na HIV! Nikt nie będzie od Ciebie wymagał okazania dokumentów, wymyślasz sobie hasło, a cała procedura i weryfikacja odbywa się tylko i wyłącznie na jego podstawie!Test na HIV w PKD – krok po kroku!Rozmowa z doradcą (ok.15 min)

DORADCA W PKD: osoba która nie tylko zbiera informacje potrzebne do ocenienia ryzyka zakażenia, posiadająca wiedzę z zakresu patogenezy, diagnostyki, przebiegu czy leczenia HIV, ale również potrafiąca zmniejszyć stres i napięcie emocjonalne związane z badaniem, a także udzielić pacjentowi informacji na temat innych chorób przenoszonych drogą płciową czy krwiopochodną. Doradca posiada wiedzę z zakresu wielu nauk społecznych tj. psychologii, seksuologii, terapii uzależnień chemicznych i niechemicznych, a także funkcjonowania w sytuacjach kryzysowych. Jest zorientowany w zjawiskach socjologicznych, szczególnie przemianach społecznych i kulturowych w sferze życia prywatnego i intymnego jednostki.


„Doradca w PKD to osoba wrażliwa i empatyczna, z otwartym umysłem, ciekawością innych ludzi, pełna życzliwości i nie oceniająca w żaden sposób stylu życia swoich pacjentów”

Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne wyglądem przypominają przychodnie, kiedy zlokalizujesz takie miejsce w swojej okolicy, sprawdź w internecie godziny jego działania – często jest to tylko kilka godzin w tygodniu. Przychodząc do PKD nie musisz mieć ze sobą żadnego dokumentu, wystarczy, że podasz wymyślone hasło: na jego podstawie odbywa się cała procedura i weryfikacja. Nikt nie będzie Cię pytał czy jesteś ubezpieczony.
Doradca zanim zleci Ci wykonanie testu postara się oszacować ryzyko Twojego zakażenia, jak również poinformuje Cię jakie działania należy podjąć kiedy okaże się, że wynik testu jest dodatni. Takie informacje przekazujemy na początku, gdyż często kiedy ludzie dowiadują się o chorobie doznają szoku. Nadal pokutują tu krzywdzące stereotypy na temat HIV. Dlatego jeszcze przed testem informujemy osobę, że HIV jest dziś chorobą przewlekłą, że leczenie jest bezpłatne i dostępne dla każdego, a przyjmując leki regularnie, poziom wirusa we krwi (wiremia) znacznie się obniża. Upewniamy również pacjenta, że życie z HIV nie przekreśla planów założenia lub powiększenia rodziny, gdyż odpowiednio prowadzona ciąża i poród dają praktycznie 100% pewność urodzenia zdrowego dziecka.

Podczas krótkiej rozmowy doradca wypełnia ankietę, z której dane (nie zawierające żadnych informacji o Tobie!) są przesyłane do ogólnopolskiej bazy. Jest to bardzo istotna część poradnictwa, bo informacje z punktów to praktycznie jedyna rzetelna wiedza jaką mamy na temat HIV w Polsce.

Często rozmowa trwa dużej niż 15 minut, bo rozmowa z doradcą to nie tylko szacowanie ryzyka zakażenia HIV, to także możliwość zdobycia wiedzy na temat różnych chorób przenoszonych przez kontakty seksualne, a także konkretnych informacji gdzie się leczyć, gdzie uzyskać wsparcie i opiekę. Zlecenie testu następuje po oszacowaniu ryzyka zakażenia. Większość osób przychodzi na test, gdyż zdarzyła się im ryzykowana sytuacja, czyli w większości przypadków był to seks bez zabezpieczenia. Żeby test całkowicie wykluczył zakażenie HIV musimy od takiej sytuacji odczekać 12 tygodni. Nie oznacza to jednak, że odsyłamy pacjenta do domu. Jeśli ryzykowne zachowanie miało miejsce mniej niż 12 tygodni temu, informujemy, że nawet jeśli w tym momencie wynik będzie ujemny to, żeby mieć całkowitą pewność, że nie jest zakażony test musi zostać powtórzony, a żeby wynik był wiarygodny do tego czasu musi zabezpieczać swoje kontakty seksualne. Podjęcie decyzji o wykonaniu badania zależy oczywiście od indywidualnych przypadków, doradca ma do dyspozycji kilka rodzajów testów, które dają możliwość odpowiedniego dopasowania diagnostyki.

Jeśli od ryzykownego zachowania minęło 12 tygodni, wykonywany jest szybki test, którego wynik jest już widoczny po ok. 30 minutach. Krew do takiego badania pobiera się przez nakłucie palca.

Wydanie wyniku

Kiedy upłynie już wyznaczony czas, zgłaszamy się po wynik do doradcy. Wydaje nam go od razu, tak aby nie generować niepotrzebnego stresu. Jeśli wynik jest ujemny, ale nie minęło 12 tygodni od ryzykownego zachowania zleca nam wykonanie testu po upływie tego czasu, jeśli natomiast wynik jest dodatni informuje nas krok po kroku jak należy zapisać się na leczenie. Często może od razu telefonicznie umówić spotkanie w odpowiedniej poradni. Pacjent dostaje również informacje na temat różnych form wsparcia, które oferują organizacje pozarządowe w całej Polsce. W przypadku wyniku dodatniego kluczowa jest szybkość wejścia w leczenie i rozpoczęcie przyjmowania leków antyretrowirusowych (ART), czyli zapisanie się do Poradni Chorób Zakaźnych, gdzie pacjent otrzymuje kompleksową opiekę.

Zdaję sobie sprawę, że myśl o zakażeniu HIV budzi lęk, jest to jednak strach wywołany przez nieprawdziwe i już dawno nieaktualne stereotypy, bo z punktu widzenia medycyny jest to jedna z wielu przewlekłych chorób, które się leczy. Kluczowe jest jednak wykonanie badania na HIV.

Napiszę, więc na koniec jeszcze raz: HIV NAS DOTYCZY i zaproszę Was na testy. Jeśli jesteście z Warszawy, w naszych punktach przy al. Jana Pawła II 45 A i ul. Nugat 3 oprócz HIV możecie też wykonać bezpłatnie i anonimowo test na HCV i kiłę. Trwa właśnie Europejki Tydzień Testowania na HIV, w związku tym jesteśmy otwarci codziennie do 21:00.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...