O autorze
Agata Kwiatkowska - z powołania społeczniczka i aktywistka z wykształcenia politolog i specjalista zdrowia publicznego. Członkini zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Obecnie pracę zawodową łączy z pisaniem doktoratu w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa na rzecz rozwoju filozofii redukcji szkód w polskiej nauce, a także polityce społecznej i zdrowotnej w kraju i za granicą.

Europa testuje się na HIV!

www.fes.edu.pl
W całej Europie rozpoczął się Tydzień Testowania na HIV. To ważna inicjatywa szczególnie w Polsce, gdzie nadal wykonuje się najmniej badań w kierunku HIV w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Dlaczego wciąż tak bardzo boimy się HIV? Nie chodzi przecież o pobranie krwi, bo dziś test robi się przez nakłucie palca a cała procedura trwa nie więcej niż 30 min. Nie chodzi o koszt, gdyż badanie jest bezpłatne nawet dla osób, które nie mają ubezpieczenia. Powodem nie jest również wstyd, bo cała procedura jest całkowicie anonimowa. Nie testujemy się, bo obawiamy się, że wynik może być dodatni. Jako społeczeństwo musimy wreszcie zrozumieć, że HIV to dziś jedna z wielu przewlekłych chorób, którą się leczy. Co więcej w naszym kraju dostępne są nowoczesne i całkowicie bezpłatne leki. Niewiele osób wie, że żyjąc z HIV można mieć zdrowe dzieci, ciąża i poród muszą być jednak prowadzone zgodnie z odpowiednią procedurą medyczną. Kluczowa jest wiedza, warto więc skorzystać z oferty, którą przygotowały na ten wyjątkowy tydzień Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w całej Polsce.

Każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3000 tys. młodych ludzi. Z danych UNAIDS wynika, że tylko 1 na 3 z nich wie w jaki sposób przenosi się HIV. Europejski Tydzień Testowania jest szczególnie ważnym wydarzeniem, bowiem przyczynia się do zwiększania świadomości społecznej dot. HIV/AIDS a przede wszystkim osobistego ryzyka zakażenia. Dzięki tego rodzaju inicjatywie zwiększa się też, nawet o kilkaset procent, liczba osób wykonujących test w tych dniach. Dane epidemiologiczne dotyczące Polski, w tym informacja o póżno wykrywanych zakażeniach oraz o tym, że ponad połowa spośród osób zakażonych nadal o tym nie wie sprawiają, że ciągłe zachęcanie do wykonania testu w kierunku HIV w naszym kraju jest niezwykle istotne i ważne jest ułatwianie tego społeczeństwu. Pomimo, że z roku na rok liczba osób poddających się badaniu w Warszawie jest coraz większa, to nadal, w porównaniu z innymi europejskimi miastami zbyt rzadko poddajemy się badaniu, nadal nie jest to test, o którym myślimy np. przed rozpoczęciem związku, nie rozmawiamy o tym ze swoim partnerem, nadal nie jest to badanie, któremu tak „naturalnie” chcemy się poddać. I ciągle jeszcze większość z nas myśli, że HIV mnie nie dotyczy.
Żyjemy w świecie z HIV/AIDS, niektórych z nas osobistym doświadczeniem jest życie z HIV. Ważne jest, abyśmy byli tego świadomi - dla siebie i dla innych.

Dlatego FES po raz kolejny zaprasza warszawiaków do przebadania się na HIV, do przemyślenia swojego osobistego ryzyka zakażenia, do zadbania o zdrowie. Tym bardziej, że jak podkreśla dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej, Polska znacznie odstaje od innych krajów europejskich pod względem ilości wykonanych testów w kierunku HIV. Ciągle borykamy się z brakiem świadomości w społeczeństwie. HIV to zakażenie, które może dotyczyć każdego, bo przenosi się przez niezabezpieczone kontakty seksualne.

Z okazji „Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV” Fundacja Edukacji Społecznej wraz z ponad 480 organizacjami w Europie godziny pracy punktów, by każdy mógł skorzystać z bezpłatnych badań. Oprócz badań w kierunku HIV można zrobić również bezpłatnie badania w kierunku kiły i HCV. Wyniki są do odebrania nawet po 30 minutach. Badania wykonywane są bezpłatnie i anonimowo.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...