O autorze
Agata Kwiatkowska - z powołania społeczniczka i aktywistka z wykształcenia politolog i specjalista zdrowia publicznego. Członkini zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Obecnie pracę zawodową łączy z pisaniem doktoratu w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa na rzecz rozwoju filozofii redukcji szkód w polskiej nauce, a także polityce społecznej i zdrowotnej w kraju i za granicą.

Wielcy tego świata przeciw wojnie narkotykowej

Photo by Spencer Platt/Getty Images
Przed Specjalną Sesją ONZ byli prezydenci Meksyku, Kolumbii, Brazylii, Chile, Nigerii, Republiki Zielonego Przylądka, Szwajcarii, Portugalii i Polski, byli premierzy Grecji, Węgier i Holandii, wspólnie z wybitnymi uczonymi, prawnikami, duchownymi, czołowymi przedsiębiorcami, urzędnikami państwowymi i artystami, wzywają do działania na rzecz koniecznych zmian w światowej polityce narkotykowej.

„Ludzkość nie może sobie pozwolić na to, by polityka narkotykowa w XXI wieku była równie nieefektywna i szkodliwa jak w poprzednim stuleciu” napisano w liście.

14 kwietnia, 2016 – W przededniu tegorocznej Specjalnej Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (UNGASS) poświęconej globalnemu problemowi narkotykowemu, przywódcy i aktywiści z całego świata kierują do Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona list, w którym domagają się „rzeczywistej reformy globalnej polityki kontroli narkotykowej”.

„Ukształtowany w ubiegłym stuleciu system kontroli narkotyków” – piszą autorzy listu – „okazał się katastrofalny dla zdrowia, bezpieczeństwa i praw człowieka na całym świecie. Skoncentrowany w przytłaczającej mierze na kryminalizacji i karaniu, stworzył olbrzymi nielegalny rynek, wzbogacający organizacje przestępcze, korumpujący rządy, przyczyniający się do szerzenia przemocy, zaburzający funkcjonowanie całych gospodarek, a także naruszający podstawowe wartości moralne”.

„Rządy zainwestowały nieadekwatnie duże zasoby w represje i penalizację kosztem wysiłków na rzecz poprawienia warunków życia. Dziesiątki milionów ludzi, głównie biednych i należących do mniejszości rasowych bądź etnicznych, zamknięto w więzieniach, w większości przypadków za naruszenia prawa narkotykowego o niskiej szkodliwości i niewiążące się z użyciem przemocy, w zamian uzyskując w najlepszym wypadku znikomą poprawę bezpieczeństwa publicznego. Problemowe użytkowanie narkotyków, a także HIV/AIDS, zapalenie wątroby i inne choroby zakaźne rozprzestrzeniły się w gwałtownym tempie, podczas gdy prohibicyjne postawy reprezentowane przez rozliczne instytucje i rozwiązania prawne w tym duchu utrudniały prowadzenie redukcji szkód i innych skutecznych polityk w dziedzinie ochrony zdrowia”.


„Ludzkość nie może sobie pozwolić na to, by polityka narkotykowa w XXI wieku była równie nieefektywna i szkodliwa jak w poprzednim stuleciu”.

Wśród sygnatariuszy z Polski są m.in. Aleksander Kwaśniewski, Michał Boni, Olga Tokarczuk, Zbigniew Niemczycki, Gosia Baczyńska.

– Lista osobistości, które podpisały się pod apelem nie ma precedensu, jeśli chodzi o ich wpływowość i zróżnicowanie - powiedział Ethan Nadelmann, dyrektor generalny Drug Policy Alliance, organizacji, która wraz z dziesiątkami stowarzyszonych grup (w Polsce to m.in. Polska Sieć Polityki Narkotykowej, Krytyka Polityczna, czy Fundacja Redukcji Szkód) stoi za inicjatywą. – Nigdy dotąd tak wiele szanowanych osób nie zabierało wspólnie głosu na rzecz zasadniczej reformy polityk kontroli narkotykowej – zwłaszcza ograniczenia «roli kryminalizacji i wymiaru sprawiedliwości (…) do tego, co naprawdę niezbędne, by chronić zdrowie i bezpieczeństwo».

Specjalna Sesja ONZ, która odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia, jest pierwszą tego rodzaju od 1998 roku, kiedy to obrady odbywały się pod oficjalnym, choć złudnym hasłem „A drug-free world – we can do it! [Świat wolny od narkotyków – damy radę!]”. W ubiegłym roku Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon, wystosował na forum wyraźny apel do działania, w którym oczekiwał od rządów „przeprowadzenia szeroko zakrojonej i otwartej debaty, która uwzględniałaby wszystkie stanowiska”. Kierowany dziś do niego list publiczny jest po części reakcją na istniejące w obrębie Narodów Zjednoczonych przeszkody utrudniające taką debatę.

– To ważne, że dla tylu liderów opinii w Polsce jasnym jest, iż potrzebujemy nowej odpowiedzi na wyzwania związane z narkotykami, i że w obliczu zbliżającego się UNGASS popierają oni pomysł reform, niezbędnych zarówno na poziomie światowym, jak i naszego kraju – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations.

Pod listem podpisali się między innymi*:

· Fernando Henrique Cardoso, były prezydent Brazylii
· Ernesto Zedillo, były prezydent Meksyku
· Vicente Fox, były prezydent Meksyku
· Olusegun Obasanjo, były prezydent Nigerii, przewodniczący West Africa Commission on Drugs
· César Gaviria Trujillo, były prezydent Kolumbii
· Ricardo Lagos, były prezydent Chile
· Pedro Pires, były prezydent Republiki Zielonego Przylądka
· George Papandreou, były premier Grecji
· Ruth Dreifuss, była prezydent Szwajcarii
· George Shultz, były sekretarz stanu USA
· Paul Volcker, były prezes Rezerwy Federalnej
· Warren Buffett, biznesmen, filantrop
· Bernard Kouchner, były minister spraw zagranicznych Francji
· Sir Richard Branson, przedsiębiorca i filantrop, założyciel Virgin Group
· Bob Kerrey, były senator USA
· Shashi Tharoor, były Podsekretarz Generalny ONZ; członek parlamentu Indii
· Mo Ibrahim, biznesmen
· Sting, muzyk
· Peter Gabriel, muzyk
· John Legend, muzyk
· Carly Simon, piosenkarka
· Natalie Imbruglia, piosenkarka
· Annie Lenox, piosenkarka
· Michael Douglas, aktor
· Gael Garcia Bernal, aktor, reżyser
· Jane Fonda, aktorka


a z Polski:
· Aleksander Kwaśniewski, były Prezydent RP, członek Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej
· Marek Balicki, polityk i psychiatra, były minister zdrowia
· Michal Boni, polityk, poseł Parlamentu Europejskiego
· Wiktor Osiatyński, profesor prawa, konstytucjonalista
· Monika Płatek, profesor prawa na Uniwersytecie Warszawskim, feministka
· Jerzy Vetulani, psychofarmakolog, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk
· Andrzej Blikle, profesor nauk matematycznych, przedsiębiorca
· Zbigniew Niemczycki, przedsiębiorca, jeden z założycieli Polskiej Rady Biznesu
· Ewa Woydyłło, doktor psychologii, terapeutka uzależnień
· Piotr Pacewicz, dziennikarz
· Jacek Żakowski, dziennikarz
· Sławomir Sierakowski, publicysta, redaktor i wydawca, założyciel Krytyki Politycznej
· Danuta Kuroń, działaczka społeczna, prezeska Fundacji Pomoc Społeczna SOS Jacka Kuronia
· Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektorka Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundations
· Olga Tokarczuk, pisarka
· Cezary Harasimowicz, pisarz i scenarzysta
· Joanna Rajkowska, artystka
· Kora, wokalistka rockowa
· Kamil Sipowicz, filozof i artysta
· Stanisław Sojka, muzyk
· Tomasz Stańko, muzyk
· Zbigniew Wodecki, muzyk
· Zygmunt (Muniek) Staszczyk, muzyk
· Grażyna Wolszczak, aktorka
· Jacek Poniedziałek, aktor
· Weronika Książkiewicz, aktorka
· Gosia Baczyńska, projektantka mody
· Lidia Popiel, fotografka.

*Afiliacje i tytuły podano wyłącznie w celach identyfikacyjnych i nie należy ich interpretować jako wyrazu poparcia poszczególnych organizacji dla treści tego listu.

Cały list oraz międzynarodowa lista sygnatariuszy dostępna jest na stronie www.drugpolicy.org/ungass2016. W załączeniu tłumaczenie listu na język polski.

Press release in English: http://www.drugpolicy.org/news/2016/04/over-1000-leaders-worldwide-call-end-disastrous-drug-war-ahead-un-special-session
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...