O autorze
Agata Kwiatkowska - z powołania społeczniczka i aktywistka z wykształcenia politolog i specjalista zdrowia publicznego. Członkini zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Obecnie pracę zawodową łączy z pisaniem doktoratu w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa na rzecz rozwoju filozofii redukcji szkód w polskiej nauce, a także polityce społecznej i zdrowotnej w kraju i za granicą.

Pomaluj usta czerwoną szminką i pokaż swoją solidarność z osobami żyjącymi z HIV!

Dołącz do POZYTYWNYCH! Weź czerwoną szminkę, pomaluj sobie usta, zrób selfie i umieść je na Instagramie lub Facebooku – koniecznie z hashtagami#pozytywni #mamytowekrwi. W ten sposób dołączasz do plejady gwiazd, które 1 grudnia w Światowy Dzień Walki z AIDS pokazały swój pozytywny stosunek, pozbawiony jakichkolwiek uprzedzeń do osób żyjących z HIV.
Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Krzysztof Czeczot, Grażyna Wolszczak i Cezary Harasimowicz, Ada Fijał, Weronika Książkiewicz, Beata Sadowska, Marta Wierzbicka, Krzysztof Czeczot, Łukasz Jakóbiak, czy Michał Baryza to tylko niektóre nazwiska polskich Gwiazd, które zamanifestowały swoje wsparcie i solidarność z osobami zakażonymi HIV. Wszyscy razem wystąpili w ekscytującej sesji zdjęciowej autorstwa Zuzy Krajewskiej.
Kluczowym elementem zdjęć są pomalowane na czerwono usta szminką VIVA GLAM, z której całkowity dochód przekazywany jest na walkę z AIDS we wszystkich częściach świata. Nasi Pozytywni przez czerwone usta wyrażające sprzeciw wobec stygmatyzacji osób zakażonych HIV. Natomiast specjalna limitowana edycja koszulek #POZYTYWNI przygotowana dla Projektu przez H&M, jest wyrazem solidarności i wsparcia wobec osób żyjących z HIV.
Międzynarodowymi ambasadorami MAC AIDS FUND są m.in.: Elton John, Mary J. Blige, Shirley Manson. Wszystko to w ramach VII edycji ogólnopolskiej kampanii społecznej Projekt Test, orgaznizowanej przez Fundację Edukacji Społecznej oraz Scenę Garnizon.Osoby żyjące z HIV w Polsce mają dostęp do najbardziej specjalistycznej opieki medycznej realizującej światowe standardy leczenia zakażenia. Dzięki lekom antyretrowirusowym HIV nie odbiera im lat życia i mogą mieć zdrowe dzieci. Medycyna poradziła sobie z tym zakażeniem a społeczeństwo? „Ludzie żyjący z HIV to osoby, które bardzo mocno starają się ukryć fakt swojego zakażenia. Często nawet przed najbliższymi, bo boją się odtrącenia i oceny. Stygmatyzacja i dyskryminacja tej grupy społecznej wiąże się w dużej mierze z brakiem podstawowej wiedzy Polaków o tym jak przenosi się HIV. Nieuzasadniony lęk wpływ na codzienne relacje z osobami seropozytywnymi.” – mówi Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, Prezes Zarządu Fundacji Edukacji Społecznej (FES).


Na tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS i XXI Konferencję „Człowiek Żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” odbywającej się w dn. 1-2 grudnia w Mariocie Fundacja zaprosiła wyjątkową kobietę, światową aktywistkę mieszkającą w Szewcji Ophelią Haanyama Orum – autorkę książki „Ophelia’s Journey”. Jej życie, działalność społeczna i wsparcie, które daje kobietom żyjącym z HIV na całym świecie jest bardzo potrzebne również w Polsce. „To już kolejna wizyta Ophelii w Polsce. Kilka miesięcy temu spotkała się z kobietami seropozytywnymi w ramach warsztatu, który organizowaliśmy w Warszawie. Zaskoczyło ją negatywne podejście niektórych kobiet do leków i leczenia antyretrowirusowego.”– mówi Prezes FES. „Jestem szczęśliwa, że w Polsce i Zambii leki są dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje. Jednak nie rozumiem, że niektóre osoby żyjące z HIV przerywają przyjmowanie leków w takim kraju jak Polska, gdzie nie trzeba iść 40 kilometrów, aby otrzymać miesięczną porcję leków, tak jak w mojej wsi w Lunchu, w Zambii. Osoby żyjące z HIV w mojej wsi muszą IŚĆ 4 godziny albo i dłużej aby dostać swoje leki i robią to. Dla mnie leki antyretrowirusowe to nie jest wybór. Bez nich na pewno już by mnie tu nie było i nie widziałabym dorastania moich dzieci.”Częścią tegorocznej edycji Projektu jest spektakl teatralny #Pozytywni. Jest to wyjątkowa sztuka, komediodramat podejmująca trudne ale codzienne problemy życiowe różnych, wydawałoby się mniejszościowych grup. Jednak widz w trakcie sztuki pozna historie których dylematy życiowe mogą dotyczyć każdego. To sztuka dająca ważny, pozytywny przekaz. O takiej myślałam od lat i spotkałam wyjątkowych artystów, którzy w pełni zaangażowali się w walkę z wykluczeniem społecznym.Spektakl w reżyserii Krzysztofa Czeczota na podstawie scenariusza Cezarego Harasimowicza można gościnne obejrzeć w Teatrze Imka:

02.12.2015 godz.19:00
08.01.2016 godz.19:00
09.01.2016 godz.19:00


W lutym 2016 roku spektakl POZYTYWNI przeniesiony zostanie na nowo otwartą SCENĘ GARNIZON na warszawskim Mokotowie w Al. Niepodległości 141.

SCENA GARNIZON, Al.Niepodległości 141, Warszawa

5.02.2016 – godz.19:00
6.02.2016 – godz.19:00
7.02.2016 – godz.19:00

Bilety do nabycia: www.ebilet.pl, www.sollus.pl, www.teatr-imka.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...