O autorze
Agata Kwiatkowska - z powołania społeczniczka i aktywistka z wykształcenia politolog i specjalista zdrowia publicznego. Członkini zarządu Fundacji Edukacji Społecznej. Obecnie pracę zawodową łączy z pisaniem doktoratu w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca na Uniwersytecie Warszawskim. Aktywnie działa na rzecz rozwoju filozofii redukcji szkód w polskiej nauce, a także polityce społecznej i zdrowotnej w kraju i za granicą.

Manifest 5.0. Chcemy całego życia!

Istnieje mit, który przyczynia się do wzrostu odsetka zakażeń HIV wśród osób po 50-tym roku życia: „Ludzie w pewnym wieku nie uprawiają już seksu i w związku z tym nie są narażeni na zakażenie wirusem HIV”. Stwierdzenie to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Badania prowadzone od początku lat 90-tych jasno pokazują, że po skończeniu 50 roku życia. potrzeby seksualne nie ulegają zmniejszeniu. Eksperci informują, że ponad połowa osób po 50-tce uprawia seks kilka razy w miesiącu. Niestety poziom wiedzy na temat bezpiecznego seksu w grupie 50 plus jest znacznie mniejszy niż wśród młodzieży.

Debata publiczna przepełniona jest treściami erotycznymi, a seksualność na wolnym rynku jest towarem prawie idealnym. Kiedy jednak kończy się anonimowość i przechodzi się do problemów jednostki, nagle pojawia się wstyd, zakłopotanie a czasem nawet wyparcie, stwarza to ogromne zagrożenie w obszarze zdrowia publicznego.

Kiedy myślimy o HIV, mamy zazwyczaj z tyłu głowy określone grupy społeczne. Słyszymy o zachorowaniach wśród młodych kobiet i mężczyzn, w środowiskach homoseksualnych i transgenderowych, w grupie dożylnych użytkowników substancji psychoaktywnych i wśród osób bezdomnych. Rzadko kiedy łączymy HIV ze starszymi dorosłymi. Z danych epidemiologicznych wynika jednak jasno, że 11% nowych zachorowań na AIDS występuje u osób po 50-tce. Co więcej, liczba nowych przypadków w tej grupie rośnie szybciej niż wśród osób poniżej 40 r.ż.

Występowanie zakażeń wirusem HIV wśród dorosłych powyżej 50 r.ż. nie jest zjawiskiem nowym. Od wczesnych lat 80. odsetek zakażonych w wieku 50+ wśród ogółu zakażonych szacowany jest na poziomie 10%. Zmianie uległ natomiast sposób transmisji wirusa. W początkowym okresie epidemii HIV w grupie seniorów wirus rozprzestrzeniał się głównie poprzez transfuzje krwi. Obecnie najważniejszymi przyczynami zakażeń są kontakty seksualne oraz – w przypadku dożylnych użytkowników środków odurzających po 50-tce – dzielenie się igłami i sprzętem do iniekcji. Liczby są szokujące. Od 1991 roku zakażenia wśród heteroseksualnych mężczyzn po 50 r.ż. wzrosły o 94%, a odsetek zakażeń wśród kobiet w tym wieku uległ podwojeniu. Programy z zakresu profilaktyki i edukacji prozdrowotnej kierowane są przede wszystkim do młodych dorosłych. Seniorzy nie są uczeni bezpiecznego seksu i w związku z tym w dalszym ciągu zakażają się HIV.


Należy zerwać z tradycyjnym sposobem myślenia. Jak pokazują badania, lekarze zwykle nie dokonują oceny czynników ryzyka HIV wśród osób po 50 r.ż. Błędne przekonanie, że w tej grupie wiekowej nie występuje ryzyko zakażenia wirusem HIV w następstwie kontaktów seksualnych, przyczynia się do uprawiania seksu bez zabezpieczeń i braku edukacji seksualnej skierowanej do osób po 50-tce. Przykładowo z informacji uzyskanych w ramach Projektu Zapobiegania HIV wśród Osób Starszych [The Senior HIV Prevention Project] prowadzonego na południowej Florydzie wynika, że wielu seniorów nadal wierzy, że jedyną drogą transmisji HIV jest transfuzja krwi i bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Braki wiedzy w zakresie profilaktyki HIV w połączniu z przekonaniem, że antykoncepcja służy wyłącznie do zapobiegania niechcianej ciąży prowadzą do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych. Niewiedza oraz brak lęku przed ciążą powodują, że osoby w wieku poprodukcyjnym nie widzą potrzeby stosowania prezerwatyw.

Należy również rozprawić się ze stereotypami. Społeczeństwo postrzega homoseksualistów jako białych mężczyzn w wieku 20 lub 30 lat. Ponieważ homoseksualni mężczyźni znajdują się w grupie ryzyka HIV, pieniądze przeznaczone na profilaktykę i edukację prozdrowotną trafiają właśnie do tych dwóch grup. Tymczasem rośnie populacja homoseksualnych mężczyzn po 50 r.ż. Ludzie żyją dłużej, prowadzą zdrowszy tryb życia, co oznacza, że populacja 50+ rośnie. Tym samym rośnie również liczba gejów po 50-tce. Działania z zakresu profilaktyki muszą zatem zostać dostosowane nie tylko do młodych homoseksualnych mężczyzn, ale także do przedstawicieli starszych generacji. Jak dowiedziono, celowe i odpowiednio ukierunkowane programy profilaktyczne mają znacznie większy wpływ na zmianę zachowań niż programy o niewielkim stopniu sprofilowania.

Całkowicie błędne jest przekonanie, że osoby stosujące narkotyki w formie dożylnej to młodzi dorośli. Panuje zgoda co do tego, że iniekcyjni użytkownicy substancji psychoaktywnych „wyrastają” ze swojego uzależnienia – albo przyjmują leczenie, albo umierają. Tymczasem Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom informuje, że przyjmowanie heroiny rozpoczyna się zwykle w późniejszym okresie życia. Typowa historia wygląda w ten sposób: Starszy mężczyzna nawiązuje romans z młodszą kobietą uzależnioną od narkotyków. Jedna rzecz prowadzi do drugiej i w efekcie mężczyzna po 50 r.ż. po raz pierwszy zażywa heroinę. Kiedy się uzależnia, te same reguły obowiązują go w kontaktach z młodymi narkomanami. Mężczyzna dzieli się z kolegami igłami i sprzętem do iniekcji, co prowadzi do zwiększenia ryzyka zakażenia HIV.
Programy terapii uzależnień muszą wziąć ten czynnik pod uwagę. Placówki lecznictwa odwykowego powinny kierować swój przekaz także do ludzi po 50 r.ż.

Obecnie zmagamy się z nowymi wyzwaniami w zakresie zapobiegania i leczenia HIV. Żeby utrzymać osoby powyżej 50 r.ż. w dobrym zdrowiu, musimy zapewnić im odpowiednią edukację w zakresie profilaktyki HIV. Trzeba raz na zawsze rozprawić się z mitami i uświadomić sobie, że HIV może dotknąć każdego. Osoby po 50-tce często są pozostawiane same sobie. Zapominamy o ich wkładzie i nie okazujemy należnego im szacunku. Społeczeństwo i środowisko medyczne powinny pamiętać o seniorach. Zasłużyli na naszą uwagę.

Dlatego w tegorocznej edycji kampanii Projekt Test "Manifest 5.0 Chcemy całego życia" mówimy o profilaktyce HIV/AIDS po 50-tce. W obliczu zachodzących zmian demograficznych potrzebujemy nowej jakości w edukacji, profilaktyce i prewencji HIV 50+.

Ambasadorami kampanii zostali: Mariola Bojarska-Ferenc, Ewa Kasprzyk, Lidia Popiel, Grażyna Wolszczak, Andrzej Grabowski, Jacek Kawalec, Tomasz Lipiński, Piotr Polk,. Zachęcające do testowania na HIV spoty będzie można od stycznia oglądać w Telewizji Polskiej oraz w Multikinach w całej kraju.Już 1 grudnia o godz. 19.00 w warszawskiej Leica Gallery przy ul. Mysiej 3 (IIIp.) Gala inaugurująca kampanię #Manifest50. Podczas imprezy odbędzie się wernisaż zdjęć autorstwa Zuzy Krajewskiej, a także koncert Tomka Lipińskiego z zespołem, do tańca gości porwie DJ Wika, każdy gość otrzyma profilaktyczny prezent, w którym znajdzie cały pakiet niezbędnych informacji dotyczących zdrowia seksualnego i miejsc gdzie bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV. Podczas imprezy pierwszy raz zaprezentowane zostaną spoty kampanii. Reżyserką spotów jest Zuza Krajewska, autorem scenariuszy Jakub Żulczyk. Aby wziąć udział w imprezie należy dołączyć do listy na facebooku.

źródło

www.projekttest.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...